BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ

Nehir yirmili yaşlarında bir anaokulu öğretmenidir. Annesi ölmüştür, yalnız yaşamaktadır. Nehir’in masallara özel bir ilgisi vardır. Öğretmenlik yaptığı çocuklara, bir masalın farklı yerlerde farklı yorum- larla ne kadar değişebildiğini göstermek için aynı masalların farklı söylemlerini derler.

En yakın arkadaşı Sibel şehirdışına çıkınca Nehir, Sibel’in köpeğine bakmak için geceyi onun evinde geçirmektedir. Tam uykuya dalacaktır ki yan daireden gelen gitar sesine gözlerini açar. Daha önce ne bu şarkıyı duymuştur ne de onu çalıp söyleyen adam hakkında bir fikri vardır. İçindeki merakı bastıramaz, bastırmak da istemez. Camdan sarkıp sesin geldiği daireyi görmeyi dener, olur da evden çıkar mı diye kapının önünde bekler. Çabaları sonuç vermeyince, eve döner ve adamı dinleyerek sabahlar. Sibel’in eve gelmesiyle, Nehir istediği cevaplara kavuşur. Adamın adı Ozan’dır ve gitaristi olduğu müzik grubunun aynı akşam konseri vardır. Nehir’in zoruyla Sİbel’le ikisi soluğu konser mekanında alırlar. Ozan önceki gece yaptığı besteyi, konserde de söylemiştir. Tanışmak için fırsat kollayan Nehir, Ozan’ı tuvaletten çıkarken yakalar ve konser üzerine konuşmaya başlar. Ozan’ın itici tavırları gerginliğe yol açınca Sibel, bir tatsızlık olmadan eve dönmek için Nehir’i dışarı çıkarır ama Nehir, Sibel’i atlatarak bu kez de mekanın çıkışında Ozan’ı beklemeye başlar. Karşılaştıklarında, Ozan Nehir’e sataşır, diğer grup üyeleri ise özür mahiyetinde, gittikleri çorbacıya Nehir’i de davet ederler. Müzik grubu Masal isimli yeni bir albüm hazırlığındadır bu yüzden Nehir’in masallarla yaptığı çalışmayla yakından ilgilenirler. Bu ortaklık üzerine kaynaşırlar, Nehir artık Ozan’ın da dikkatini çekmiştir. Dönerlerken Ozan, Nehir’i eve bırakmak ister Nehir ise parkta oturmayı teklif eder. Ozan, önce evde kız arkadaşının beklediğini söyleyerek reddeder fakat Nehir ısrar eder. O gece beraber olurlar, ertesi sabah, Ozan bunun bir ilişkiye dönemeyeceğini izah edecekken, beklenen konuşmayı onun yerine Nehir yapar. Değil bu konuşma, Ozan’ın soğuk karakteri bile Nehir’in evinde iki kişilik bir düzen kurulmasının önüne geçmeyecektir.

Şimdi, Nehir ve Ozan, Sakarya’da bir longozda arkada bırakamadıkları ilişkileriyle yüzyüzelerdir. Ardı arkası kesilmeyen ayrılıklara, gelip geçen üçüncü kişilere; Ozan’ın, ölmüş eski sevgilisi dışında kimseye yer olmayan evine rağmen bitiremedikleri bir şeyler vardır.