İLKSEN BAŞARIR

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Okulu bitirdikten sonra 2000 yılında İFR (İstisnai Filmler ve Reklamlar)’ de yardımcı yönetmen olarak çalışmaya başladı. Burada dört sene boyunca birçok yabancı ve Türk yönetmenle reklam ve uzun metraj projelerinde yer aldı. İlk sinema filmi deneyimi Semir Aslanyürek’in “ŞELLALE” adlı filmi oldu.
2005 yılından itibaren serbest olarak mesleğini sürdüren İlksen Başarır ANS, Dinamo, PTT, Anka Film gibi yapım şirketleriyle çalışmaya devam etti.

İlksen Başarır, 2009 yılında T.C Kültür Bakanlığı katkılarıyla “BAŞKA DİLDE AŞK” filmini çekmiştir. Bu filmiyle 46. Antalya Altın Portakal Uluslararası Film Festival’inde Kent Konseyi Juri Ödülü; 4.Bursa Uluslararası İpekyolu Film Festivali’nde SİYAD En İyi Film Ödülü; 21.Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Juri Özel Ödülü ve Umut Veren En İyi Yeni Senaryo; Berdyansk Film Festivali’nde En iyi İlk Yönetmen Ödülü; 5. Kıbrıs Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Yönetmen ödüllerini aldı.

Yönetmen, ikinci filmi “ATLIKARINCA”yı 2010 yılında gerçekleştirmiştir. Bu filmiyle 47. Antalya Altın Portakal Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü; 30. İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde Radikal Halk Ödülü aldı.
Son filmi “ERKEK TARAFI” 2013 yılında vizyona girdi.